תכנית לימודים מוזיקאלית לילדי הגנים

משרד החינוך – האגף לחינוך קדם יסודי

עד כה התקיימה התכנית בהצלחה בגני הילדים במודיעין, בקדימה-צורן, שהם, בחיפה ובמועצות האזוריות מגידו, עמק יזרעאל וגליל תחתון  .

תכנית זו מבקשת להעמיק את שילוב הזמר העברי בחיי היום יום בגן באמצעות סגנונות ישראלים מגוונים, תוך הכנת הילדים למפגשים עם מוזיקה חיה. הרציונל המרכזי של התכנית הוא ראיית הקונצרט החי, כשיאו של תהליך חינוכי בו המוזיקה הופכת לחלק מרכזי בגן, וכך הקונצרט אינו נחווה כאירוע חד-פעמי ובר חלוף. אנו מאמינים שבעזרת העמקה אמתית, התמדה, ותיווך התכנים התרבותיים בצורה איכותית ונכונה, ניתן לספוג היטב את ערכם של המוזיקה והאומנות כבסיס חינוכי ראשון במעלה בגילאי הגן.

במרכז התכנית עומד הרפרטואר של הקלאסיקה העברית, המוגש בצורה רעננה וחדשנית באמצעות הרכב "ילדוג'אז" שזכה למוניטין רב בארץ. 

לתכנית שלושה שלבים – 

  • השתלמויות לצוות החינוכי של הגן  – הגננות/מורות למוסיקה מעשירות עצמן בידע על תחום המוזיקה, ובמקביל מכינות את ילדי הגן לקראת הקונצרטים החיים. 
  • העלאת קונצרטים קאמריים ואינטימיים בגן הילדים של חלק מהרכב ילדוג'אז – הילדים ילמדו להכיר מקרוב את רפרטואר הקונצרט, תוך קיום מפגש אמנותי,אינטימי ובלתי אמצעי. 
  • קונצרט סימפוני באולם קונצרטים עירוני לכלל הגנים השותפים לתכנית – לאחר הכנה של שנת לימודים, הילדים מתכנסים באולם קונצרטים ומאזינים לקונצרט, המנוגן על ידי הרכב ג'אז , באורך של 45 דקות במינימום תיווך והנחיה.

תכנית הקונצרטים מנוהלת על ידי יעל ארנון ורד שמובילה אותו מבחינה אמנותית ופדגוגית בתמיכה ויעוץ של ד"ר מאיה איזנברג, המפקחת הארצית על המוסיקה באגף לחינוך קדם יסודי.

כתבה על "קונצרט בגן תות".